Pričakovana življenjska doba v Pomurju
29.‒30. november 2024, Murska Sobota
Uvod
Dvodnevna konferenca Pričakovana življenjska doba v Pomurju je bila uspešno izvedena 29. in 30. novembra 2024 v Murski Soboti. Dogodek je združil več kot 100 udeležencev, vključno z akademiki, strokovnjaki, predstavniki javnih ustanov in lokalno skupnostjo, ki so razpravljali o ključnih dejavnikih, vplivih in izzivih, povezanih z življenjsko dobo in kakovostjo življenja v Pomurju.
Potek konference
Petek, 29. november
Dogodek se je začel ob 10:30 z registracijo in uvodnim plenumom ob 11:00, kjer so udeleženci razpravljali o pričakovani življenjski dobi v regiji. Okroglo mizo, ki jo je vodil pom. akad. dr. Mitja Slavinec, so obogatili strokovni prispevki:
- dr. Aleksander Jevšek, minister MKRR
- Tina Žnidaršič, SURS
- prim. prof. dr. Ivan Eržen, strokovni direktor NIJZ
- Edith Žižek Sapač, direktorica ZD MS
- pom. akad. dr. Jerneja Farkaš Lainščak, vodja raziskovalne dejavnosti SB MS
- pom. akad. dr. Matej Štuhec, Psihiatrična bolnišnica Ormož in Medicinska fakulteta v Mariboru.
Popoldanski del je bil namenjen strokovnim predavanjem s področij družboslovja, humanistike, medicine, naravoslovja in tehnike. Med drugim so izstopali prispevki o stresu in tesnobi, pravici do odklopa ter inovacijah na področju vesoljskega vremena in mletja kave. Dan se je zaključil s predstavitvami novih članov Pomurske akademije.
Sobota, 30. november
Sobota je bila namenjena poglobljenim predavanjem in razpravam o zgodovinskih, družbenih in naravoslovnih tematikah, povezanih z regijo. Poseben poudarek je bil na raziskovanju ledinskih imen, migracijskih spremembah in preventivi pred rakom. Konferenco je ob 13:50 zaključil nagovor pom. akad. dr. Ludvika Toplaka.
Ključni poudarki
- Analiza pričakovane življenjske dobe v Pomurju je razkrila povezave med zdravstvenimi storitvami, družbeno-ekonomskimi dejavniki in kakovostjo življenja.
- Raziskave humanističnih in družboslovnih strok so ponudile vpogled v zgodovinsko in kulturno dediščino Pomurja, kar krepi zavest o pomenu regionalne identitete.
- Inovacije v naravoslovju in tehniki so pokazale pomemben napredek na področjih, kot so regenerativna biologija, umetna inteligenca v izobraževanju in trajnostni viri energije.
Udeležba in odziv
Dogodka se je udeležilo več kot 100 registriranih gostov iz različnih področij. Povratne informacije so bile izjemno pozitivne, udeleženci so pohvalili organizacijo, pestrost tematik in visoko raven strokovnih prispevkov.
Zaključek in priporočila
Konferenca Pričakovana življenjska doba v Pomurju je potrdila pomen interdisciplinarnega povezovanja pri obravnavi ključnih družbenih izzivov. Organizacijski odbor priporoča:
- Nadaljnjo krepitev raziskovalnih in razvojnih projektov v regiji.
- Povezovanje lokalnih deležnikov z nacionalnimi in mednarodnimi institucijami.
- Ponavljanje podobnih dogodkov za širjenje znanja in krepitev lokalne skupnosti.
Hvala vsem udeležencem in podpornikom za prispevek k uspešni izvedbi konference.
Organizacijski odbor
Pomurska akademija
Murska Sobota, 30. november 2024